Tartu Maanaiste Liidu (TML) asutamiskoosolek toimus 18. novembril 1993. a. Juhatuse esinaiseks valiti Pilvi Vaino. Järgnevate tegutsemisaastate jooksul võõrustati Norra maanaisi ja käidi ka ise Norras Telemarki maakonna naiste juures võõrusel, osaleti Turus Põhjamaade naiste foorumil. 1995. aastal astus TML ülemaailmse naisteorganisatsiooni The Associated Country Women of the World (ACWW) liikmeks, 1995 a. Eesti Vabaharidusliidu liikmeks. Samal aastal toimusid I Lõuna-Eesti maanaiste seltside päevad Alatskivil, siitpeale muutus traditsiooniks korraldada taoline üritus igal suvel mõnes Kesk- või Lõuna-Eesti piirkonnas. 1997. aastal valiti uus TML-i juhatus, mille esinaiseks sai Urve Kaasik. Sel aastal korraldati Reola kultuurimajas I maarahva ball, mida korraldati veel neljas järgnevalgi aastal "Vanemuises" ja selle kontserdimajas; sama aasta sügisel tähistati esmakordselt ühiselt ülemaailmset maanaiste päeva (15. oktoober), osaleti Tallinnas toimunud I Mardilaadal. Mõlemal üritusel osalemine on nüüdseks juba traditsiooniks muutunud. TML'i viiendat aastapäeva tähistati ajalookonverentsiga "Naine läbi aja rahvuskultuuri kandjana". 2000. aastast sai alguse tava külastada igal suvel ühiselt mõnda Eestimaa piirkonda ja luua suhteid kohalike naisorganisatsioonidega. Käidud on Saaremaal, Hiiumaal, Kihnu saarel ja Setumaal, küllakutse on tulnud Lääne-Virumaa Maanaiste Liidult. 2001. aasta 23. oktoobril asutati TML-i juurde Tartu Maanaiste Rahvakool. Praeguseks on korraldatud soome- ja inglise keele, kangakudumise, lapitöö, õmblemise ja arvutikursusi. TML o toimetatavate kodulehtede valmistamine aitab sisu paremini toimetada ja selle poolest on sisuhaldussüsteemiga kodulehtede valmistamine ja loomine kindlasti algset investeeringut väärt - otsingumootorite jaoks optimeeritud koduleht pälvib rohkem tähelepanu ja seepärast on kodulehtede optimeerimiseks kulutatud aeg täie ette läinud kui otsingumootorite jaoks on koduleht hästi optimeeritud ja sisu poolest tasakaalustatud veebilehe tegemine aitab hästi artikleid avaldada ja kodulehte teha sisukamaks. Hinnatud kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine vaata lisaks ka Tõlketeenused kiirelt ja alati tähtajaks valmis
Oktoober 2024
ETKNRLP
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

TML ajalugu
Tartu Maanaiste Liidu (TML) asutamiskoosolek toimus 18. novembril 1993. a. Juhatuse esinaiseks valiti Pilvi Vaino. Järgnevate tegutsemisaastate jooksul võõrustati Norra maanaisi ja käidi ka ise Norras Telemarki maakonna naiste juures võõrusel, osaleti Turus Põhjamaade naiste foorumil. 1995. aastal astus TML ülemaailmse naisteorganisatsiooni The Associated Country Women of the World (ACWW) liikmeks, 1995 a. Eesti Vabaharidusliidu liikmeks. Samal aastal toimusid I Lõuna-Eesti maanaiste seltside päevad Alatskivil, siitpeale muutus traditsiooniks korraldada taoline üritus igal suvel mõnes Kesk- või Lõuna-Eesti piirkonnas.

1997. aastal valiti uus TML-i juhatus, mille esinaiseks sai Urve Kaasik. Sel aastal korraldati Reola kultuurimajas I maarahva ball, mida korraldati veel neljas järgnevalgi aastal "Vanemuises" ja selle kontserdimajas; sama aasta sügisel tähistati esmakordselt ühiselt ülemaailmset maanaiste päeva (15. oktoober), osaleti Tallinnas toimunud I Mardilaadal. Mõlemal üritusel osalemine on nüüdseks juba traditsiooniks muutunud.

TML'i viiendat aastapäeva tähistati ajalookonverentsiga "Naine läbi aja rahvuskultuuri kandjana". 2000. aastast sai alguse tava külastada igal suvel ühiselt mõnda Eestimaa piirkonda ja luua suhteid kohalike naisorganisatsioonidega. Käidud on Saaremaal, Hiiumaal, Kihnu saarel ja Setumaal, küllakutse on tulnud Lääne-Virumaa Maanaiste Liidult.

2001. aasta 23. oktoobril asutati TML-i juurde Tartu Maanaiste Rahvakool. Praeguseks on korraldatud soome- ja inglise keele, kangakudumise, lapitöö, õmblemise ja arvutikursusi.

TML on oma tegutsemisaastate jooksul loonud mitmeid rahvusvahelisi kontkte. Võõrustanud norralasi, Soome maa- ka kodumajandusnaiste Kesk-Soome organisatsiooni esindust, Läti Maanaiste Liidu delegatsiooni. Meie organisatsiooni esindus on käinud korduvalt võõrusel Norra Telemarki maakonnas. 2002. aastal viibisime külas Uppsalas, kus meie vastuvõtu korraldas Uppsala Eesti Kodu. Oleme käinud vastukülaskäigul Soomes. 2003. a. oktoobris osales 40 TML-i naist Jelgavas Baltimaade Naisühenduste konverentsil, kus sõlmiti koostööleping Läti, Leedu ja TML-i naiste edaspidiseks ühistegevuseks.

Mainimisväärse osa TML-i tegevusest moodustab käsitööalase tegevuse kureerimine. Meie liikmesseltside naiste näputööd on tutvustatud kõikjal Eestis, aga käidud näitamas ka Norras, Soomes, Rootsis, samuti korraldatud näitusi, osaletud laatadel ja messidel, korraldatud arvukalt käsitööalaseid koolitusi. Ohtrasti õppepäevi ja kursusi on korraldatud ka muudel teemadel.

12 tegutsemisaasta jooksul on TML-i liikmesseltside arv hoogsalt kasvanud, praegu kuulub organisatsiooni 26 seltsi s.o umbes 700 inimest. Oma kümnendaks sünnipäevaks andsime välja naisliikumise ajalugu ja meie liikmesseltside tegevust kajastava ajalooraamatu "Maanaine ajapeelglis". TML-i tegevus hoogustub jõudsalt, haarates kaasa järjest uusi piirkondi, populariseerides ja innustades naiste tegemisi nii lähedal kui kaugel.

Tartu Maanaiste Liidu koostööpartnerid on Lääne-Virumaa Maanaiste Liit, õppekeskus N.O.R.T, Norra Telemarki maakonna ja Aust-Agderi maakonna maanaised, Kesk-Soome Maa- ja Kodumajanduse Maanaiste Organisatsioon, Uppsala Eestli Selts, Läti Maanaiste Liit (The Association of Rural Women Latvia) ja Leedu Maanaiste Liit (Lithuainian Women Farmen Association).
Tartu Maanaiste Liit, Vanemuise 6, 51003 Tartu, telefon: 53 412 408, e-post: